23 lutego 2025

BANSKO. Na dachu Bułgarii

Udostępnij na Facebooku

Alpejski charakter, niemal lodowcowe plateau na wysokości 2600 metrów, 75 kilometrów tras, w tym czarna Pucharu Świata im. Alberto Tomby - to może zaproponować Bansko - najlepszy narciarski kurort w Bułgarii.

Bansko mapa tras narciarskich
icon 14 wyciągów
icon 75 km łączna długość tras
icon 40 km długość tras ze sztucznym naśnieżaniem
icon 29 km tras łatwych
icon 30 km tras średnich
icon 16 km tras trudnych

Filip Gawryś

Bansko leży u podnóża masywu górskiego Pirin, znajdującego się w południowo-zachodniej Bułgarii, niecałe 100 kilometrów od granicy z Grecją i około 200 kilometrów od stolicy Bułgarii, Sofii. Najwyższym szczytem w Parku Narodowym Pirynu jest Wichren (2914 m n.p.m.). Samo miasteczko leży na wysokości nieco ponad 900 metrów, zamieszkuje je na codzień nie więcej 10 tysięcy mieszkańców.

bansko panorama

Narty w Bansku. Samolotem…

Najszybciej i najłatwiej samolotem z kilku miast w Polsce, np. z Warszawy LOT-em czy Ryanairem z Wrocławia – loty trwają nie dłużej niż godzinę i 45 minut. Bilety (stan na luty 2025 r), z kilkutygodniowym wyprzedzeniem można kupić za około 800 złotych w obie strony. Co ważne, w przypadku LOT-u, jeśli zdecydujemy się zabrać swój własny sprzęt, można bagaż ponadwymiarowy (torba na narty, snowboard) zabrać w ramach bagażu rejestrowanego 23 kg, uprzednio kontaktując się z infolinią LOT. W przypadku lotów tanimi liniami, takiej możliwości nie ma – musimy wtedy dokupić przewóz sprzętu sportowego, co będzie nas kosztować plus minus 250 złotych w obie strony.

Lotnisko w Sofii nie jest zaskakująco duże, a sama stolica praktycznie leży w …górach! Po lądowaniu możemy nacieszyć oko widocznym masywem Witoszy, na której mieszkańcy stolicy Bułgarii mogą jeździć na nartach w sezonie.

Naturalnie możemy na lotnisku wynająć samochód, ale nie ma to większego sensu – i tak nie będziemy z niego korzystać w trakcie naszego narciarskiego wyjazdu. W zamian lokalni przewoźnicy oferują szybkie i komfortowe transfery do Banska, które trwają ok 2,5 godziny (dystans 170 kilometrów). Podróżując we dwie osoby opłata w jedną stronę wyniesie ok 80 euro, ale gdy jedziemy w 6 lub 8 – minibusem – za całość zapłacimy 130-140 euro, co jest ceną absolutnie akceptowalną.
Alternatywnie – możemy dolecieć do greckich nadmorskich Salonik (krotki city break) i tam wynająć samochód, do Bańską mamy około 200 kilometrów.

… i samochodem

Jeśli mamy nieco więcej czasu, i chcielibyśmy po drodze zobaczyć kawałek innych części Bałkanów, można zdecydować się na podróż samochodem z Polski. Z Warszawy podróż non-stop będzie trwać – z rozsądnymi przerwami – około 20 godzin. Droga – głównie autostradami Warszawa – Katowice – Ostrawa – Wiedeń – Budapeszt – Nowy Sad – Belgrad – Nisz – Sofia – Bansko. W serbii, jeśli ktoś chciałby zakosztować nart w tym kraju, może zboczyć na jeden dzień do kurortu Kapaonik, leżącego na granicy Serbii i Kosowa.

Narty w Bansku. 19 lat minęło…

Tak się zdarzyło, że w 2006 roku, jako reprezentanci Polskiego Klubu Narciarskiego Dziennikarzy „Kaczka” zostaliśmy zaproszeni na Międzynarodowe Mistrzostwa Dziennikarzy właśnie do Banska.
Impreza zacna, wzięło w niej udział ponad 100 dziennikarzy praktycznie z całego świata – USA, Kanady, Izraela, Niemiec, Argentyny i wielu innych. Przemaszerowaliśmy z pochodniami niemal jak olimpijczycy pod flagami narodowymi przez cały bański deptak, gdzie burmistrz miasteczka oficjalnie otworzył mistrzostwa.

Bansko

Te 18 lat temu było skromniej i brudniej. Dziś, zamiast czterech i pół godziny jazdy drogami trzeciej kategorii do Bańska dojeżdżamy w nieco ponad dwie godziny nową autostradą, samo miasto jest nowoczesne, czyste i powiększyło conajmniej dwukrotnie swoją wielkość – to naturalnie zasługa inwestycji ukierunkowanych na zimę – nowe apartamentowce, hotele i wille.

Narty w Bansku. Opis tras narciarskich

Ale do rzeczy. Bansko jest najciekawszym i największym ośrodkiem narciarskim w Bułgarii. Ma charakter typowo alpejski, najwyższe wyciągi docierają na wysokość 2550 m n.p.m. niemal u szczytu Todorki (2746 m n.p.m.). Poniżej nich mamy do dyspozycji, aż do granicy lasu na wysokości około 2000 metrów, piękne, przypominające nieco austriackie lodowce, szerokie plateau z kilkoma szerokimi, niebieskimi trasami idealnymi do carvingu.

Bansko Plato

Z kolei wzdłuż wyciągów Todorka i Banderitza oczarują nas czerwone trasy z pięknymi widokami w kierunku doliny Banderitza.

Nieco poniżej plateau mamy już typowe nartostrady, poprowadzone przez świerkowy las – nr. 5, 10 i 12 wzdłuż wyciągów Mosta i Shilgarnik – w wersach zarówno czerwonych jak i niebieskich, które schodzą się na drugiej co do wielkości polanie Shilgarnika.

Bansko

Centrum ośrodka narciarskiego w Bansku jest Polana Bunderishka. To tutaj dojeżdża z centrum Banska 8-osobowa gondola. Warto wspomnieć, że tomjeden z najdłuższych wyciągów w Europie – pokonuje dystans aż 6,5 kilometra poprzez stację pośrednią Chalin Valog. To właśnie Polana Bunderishka jest centrum ośrodka – stąd startują niemal wszystkie wyciągi, to tutaj mamy do dyspozycji wypożyczalnie i restauracje, to tu wreszcie usytuowany jest finisz zawodów Pucharu Świata FIS w slalomie gigancie, które odbywają się regularnie na czarnej trasie „Alberto Tomba”, którą otwierał przed ponad 20 laty sam włoski mistrz.

Warto wspomnieć, że w Bansku znajduje się także jedna z najdłuższych tras zjazdowych w Europie – bez zatrzymania z samej góry do samego miasta zjedziemy trasą o długości aż 16 kilometrów!

Tutaj można zobaczyć cały zjazd:

Narty w Bansku. Gdzie odpocząć na stoku?

Naturalnie narty to także słów life i odpoczynek na stoku. W sumie w kurorcie możemy przycupnąć w 7 barach i restauracjach. Najwięcej jest ich na Polanie Bunderishka. Na uwagę zasługuje tutaj nowoczesna, w nieco rustykalnym stylu, tawerna The Barrels, gdzie na dwóch poziomach zjemy smaczną pizzę, czewapczi i ogólnie – dania kuchni międzynarodowej.
Tuż obok znajdziemy też popularną tawernę self serwis, dla mniej wymagających wyjadaczy.
Tuż przed Polaną Shilgarnika zdecydowanie polecamy 180 Restaurant & Bar – przed nowoczesnym, dwupiętrowym budynkiem mamy do dyspozycji taras słoneczny z barem na zewnątrz, w środku restaurację na dwóch poziomach.
W menu znajdziemy rzeczy wyjątkowe – doskonałe ryby, jeleninę, lokalne zupy i doskonały wybór win, w tym najlepsze bułgarskie sauvignon blanc.

Nieco wyżej, na końcu plateau na spragnionych czeka tawerna ski-in ski-out – The Goat.

Narty w Bansku. Noclegi

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, każdy w Bansku i jego okolicach znajdzie coś wedle gustu i zasobności portfela – dość powiedzieć, że jest tutak aż 50 tysięcy (!) miejsc noclegowych. Możemy wylądować w pięciogwiazdkowym hotelu Kempiński (tuż obok stacji gondoli), możemy wybrać coś z bardzo szerokiej oferty hoteli czterogwiazdkowych (od sieci takich jak Sheraton po lokalne bułgarskie). Znajdziemy też wiele ofert wynajmu względnie nowych apartamentów oraz Air B&B.

Warto wiedzieć, że Bansko słynie z wód geotermalnych, które drąży się w odległej od miasta słynnej wsi Bania. To tam powstały ostatnimi laty najciekawsze obiekty hotelowe, łączące w sobie miejsce do spania i nieprawdopodobną ofertę SPA i wód termalnych.

Jednym z doskonałych przykładów jest niesamowity pięciogwiazdkowy Grand Hotel Therme. Oddany do użytku nieco ponad dwa lata zaskakuje swoim designem już przy wejściu. Można śmiało powiedzieć, że jest wzorem metra z Sevres dla tego typu obiektów i przewyższa swoją jakością wiele podobnych przybytków w Austrii, Włoszech czy nawet Szwajcarii. Podsumowując, może celem podróży samym w sobie, choć naturalnie może także służyć narciarzom – hotelowe luksusowe busiki kursują między hotelem a dolną stacją gondoli w Bansku.

W Grand Hotel Therme mamy do dyspozycji 176 pokoi, osiem (!) basenów zewnętrznych, 4 wewnętrzne, dziesięć (!) różnych restauracji i barów, bibliotekę, kino serwujące ambientowe filmy górskie. Sama powierzchnia saun i innych uciech ma powierzchnię w sumie piłkarskiego boiska.
Hotel oferuje pakiety noclegów ze śniadaniem, HB oraz All Inclusive, co nie jest częste w Bułgarii. Można także wykupić pakiet wejściowy do term, wraz z brunchem, jeśli nie jest się hotelowym gościem.

Narty w Bansku. Ceny

Na koniec kilka odpowiedzi na najważniejsze pytanie: ile za to wszystko musimy zapłacić?
W Bułgarii obowiązującą walutą jest lewa (BGN). 1 lewa (stan na luty 2025 r) to ok 2,15 PLN. Warto w tym miejscu wspomnieć, że praktycznie w każdym miejscu na stoku czy w mieście zapłacimy kartą, choć za każdym razem obsługa raz albo i dwa zapyta nas o gotówkę. I jeśli nią zapłacimy, możemy sobie zasłużyć na duży uśmiech 😉

CENY SKIPASSÓW (wysoki sezon 2025)

Skipassy 1-dniowe

1-dniowy skipass dla dorosłego 110 BGN – 235 PLN
1-dniowy skipass dla młodzieży od 12 do 19 lat – 99 BGN – ok 210 PLN
1-dniowy skipass dla dzieci od 7 do 12 lat – 55 BGN – ok 118 PLN
1-dniowy skipass dla dzieci do 7 lat – 1 BGN – 2 PLN

Skipassy 6-dniowe

6-dniowy skipass dla dorosłego 635 BGN – 1365 PLN
6-dniowy skipass dla młodzieży od 12 do 19 lat – 564 BGN – 1212 PLN
6-dniowy skipass dla dzieci od 7 do 12 lat – 305 BGN – ok 655 PLN
6-dniowy skipass dla dzieci do 7 lat – 6 BGN – 12 PLN

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego

Wypożyczalni sprzętu w Bansku jest kilkanaście, najlepsze hotele posiadają własne wypożyczalnie ze sprzętem stosunkowo nowym z obecnego lub poprzedniego sezonu.
My rekomendujemy zabranie własnego sprzętu narciarskiego – do dużych wypożyczalni przy dolnej stacji gondoli, szczególnie pierwszego dnia podczas wymiany turnusów mogą tworzyć się kolejki. Wybór nart jest całkiem przyzwoity, możemy trafić na modele z obecnego czy poprzedniego sezonu, ale najlepszych marek może zabraknąć. Absolutne minimum – zabranie ze sobą butów narciarskich/snowboardowych.

Przykład cen – wynajęcie zestawy ADVANCED (najwyższego dostępnego) – narty, buty, kije – koszt za 6 dni – 245 BGN – ok 500 PLN

bansko wypożyczalnia

CENY NOCLEGÓW

W zależności od klasy hotelu przykładowe ceny (pokój dwuosobowy, za dwie osoby)
Hotel 3-gwiazdkowy – 150-220 BGN za noc ze śniadaniem (310-440PLN)
Hotel 4-gwiazdkowy – 220-400 BGN za noc ze śniadaniem (440 -800 PLN)
Hotel 5-gwiazdkowy Grand Hotel Therme – ok 500 BGN za noc z pakietem All Inclusive (ok 1000 PLN)

CENY W SKLEPACH

Charakterystyką Bułgarii jest to, że na każdym kroku znajdziemy malutkie lub większe supermarkety z podstawowymi produktami spożywczymi, napojami oraz alkoholami, czynne 24 godziny na dobę.

 

Bochenek chleba – 3 BGN (6 PLN)
Woda gazowana/niegazowana 1,5 litra – 2,5 BGN (5PLN)
Serene (ser podpuszczkowy owczy, kozi lub krowi 250 dkg) – 7 BGN (14 PLN)
Ser żółty Kaszkawał 250 dkg – 12 BGN (24 PLN)
Rakija 0,7 L – w zależności od producenta 21-35 BGN (42-70 PLN)
Wino z wyższej półki białe sauvignon blanc – 20-25 BGN (40-50 PLN)
Wino sauvignon blanc w kartonie 3L – 22 BGN (44 PLN)